„Opieka wytchnieniowa” – edycja 2025

ow2025Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.

Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  1. dziećmi od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
  2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
  • orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)

poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.

Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych. Usługi opieki wytchnieniowej służyć również będą okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy wymagają usług opieki wytchnieniowej.

Usługa opieki wytchnieniowej będą świadczone w formie:

  1. pobytu dziennego - w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, po uprzedniej zgodzie gminy.

W Gminie Nowy Żmigród planowane jest objęcie usługami opieki wytchnieniowej w ramach pobytu dziennego 7 osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

  1. pobytu całodobowego - w miejscu wskazanym przez uczestnika Programu, po uprzedniej zgodzie gminy. Miejsce to będzie spełniało kryteria dostępności, o których mowa w ustawie z dnia z 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

W Gminie Nowy Żmigród planowane jest objęcie usługami opieki wytchnieniowej w ramach pobytu całodobowego: 2 osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz 2 osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności ze niepełnosprawnością sprzężoną.

Osoby zainteresowane wsparciem w postaci opieki wytchnieniowej proszone są o złożenie Karty zgłoszenia (druk w załączeniu) oraz aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności lub równoważnym wraz z załącznikami w terminie do 14.03.2025 roku w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowym Żmigrodzie, ul. Mickiewicza 2, w godzinach pracy Ośrodka, pokój nr 6.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej pod numerem telefonu: 13 44 826 21,  a także na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1555,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-opieka-wytchnieniowa-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2025

W załączeniu:

Regulamin

Karta zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

Oświadczenie uczetnika wskazujące placówkę

Oświadczenie uczestnika wskazujące osobę

Klauzula informacyjna

Klauzula informacyjna - Ministerstwo

Karta realizacji usługi opieki wytchnieniowej

Program

plakat OW2025